niedziela, 1 czerwca 2014

Jak się uczyć? Szybko i dobrze! (Vite et bien 2, CLE)

Gdyby ktoś mnie poprosił, żebym poleciła mu tylko jedną książkę do nauki francuskiego, to najpierw pewnie próbowałabym go przekonać, żeby wybrał jeszcze drugą, trzecią i czwartą. Ale gdyby był bardzo uparty, to pewnie w końcu zdradziłabym mu, że według mnie najlepszą książką będzie dla niego „Vite et bien” wydawnictwa CLE.Dawno, dawno temu, gdy zdarzyło mi się publicznie złorzeczyć na beznadzieję wypływającą z typowo szkolnych podręczników, maskowaną kolorowymi zdjęciami, pławiącą się w artystycznym nieładzie, ktoś z Was polecił mi w komentarzach wspomnianą wyżej książkę, po którą ochoczo sięgnęłam przy pierwszej okazji. Szybkie przewertowanie jej wywołało przyjemne uczucie porządku i konkretu, a wszystko przepasane prostymi obrazkami o dyskretnych kolorach. Moje serduszko zabiło szybciej, a moja baza podręczników odnotowała przyrost.Na wstępie wyjaśniam, że nie miałam styczności z częścią pierwszą, mogę więc tylko mieć nadzieję, że jest tak samo dobra. Część druga przeznaczona jest dla poziomu B1 i jak wynika z przedmowy, przeznaczona jest dla dorosłych – w szczególności tych niecierpliwych i śpieszących się.


Podręcznik składa się z dwudziestu lekcji skonstruowanych według przejrzystego schematu: wszystkie działy ułożone są zawsze w tej samej kolejności i zajmują zawsze jedną stronę. W każdej lekcji znajdziecie zatem kolejno:

1. dwa krótkie dialogi, także w wersji audio, wraz z wyłowionymi stronę dalej „expressions-clés”,

2. kilka krótkich tekstów do czytania – wycinki gazet, fragmenty książek, maile, etc.,

3. pięknie zebrane słownictwo, nad czym jeszcze będę się zachwycać dalej, a do tego parę ciekawostek kulturowych,

4. wyjaśnienie zagadnień gramatycznych.

Po takim wstępie przychodzi czas na część praktyczną:

5. pytania dotyczące nagrań i tekstów, sprawdzające na ile je zrozumieliśmy i czy wyłapaliśmy istotne wyrażenia, a do tego kilka ćwiczeń z mówienia – opisywanie obrazków albo opowiadanie o czymś,

6. ćwiczenia ze słownictwa,

7. ćwiczenia z zakresu gramatyki,

8. ćwiczenia podsumowujące – rozumienie ze słuchu, czytanie, mówienie i pisanie.

Na końcu książki znajdują się oczywiście prawidłowe odpowiedzi i transkrypcje nagrań z działu „évaluez-vous!”.Wielka szkoda, że nie ma podręczników z tej serii do wyższych poziomów, bo niewątpliwie pozostałabym jej wierna. Zawiera bowiem wszystko to, co niezbędne dla samouków – jasno przedstawione zasady, bez konieczności ich odgadywania, sprawdzania w podręczniku nauczyciela, i natychmiastowego uzupełniania innymi źródłami w celu zrozumienia. Do tego jeżeli ktoś posiada potrzebę kolorowego podręcznika tematycznego jak ze szkoły, to ta książka ją również zaspokoi, ale zamiast zdjęć wielkich głów ludzi z idealnym uzębieniem dostaniemy umiarkowanie proste obrazki, zwykle przeznaczone do ich opisania. Fragmenty obu części podręcznika możecie zresztą przejrzeć na stronie CLE klikając lupką na znajdujące się na samym dole zdjęcia okładek.A teraz przejdźmy do sekcji, która najbardziej mnie zachwyciła, czyli do „vocabulaire”. Każdy rozdział ma jakiś temat przewodni, zaś całe niezbędne słownictwo zebrane jest w jednym miejscu – w dodatku odpowiednio pogrupowane, opisowo wyjaśnione – także za pomocą synonimów i przeciwieństw, często z podaniem „natężenia” poprzez porównanie z innymi słowami o podobnym znaczeniu. Uważam, że to dużo lepsza metoda nauczania, niż zebranie najważniejszych słówek w ramce, czy też w ogóle obejście się bez tego i ograniczenie się do porozrzucania kluczowego słownictwa po tekstach. Oczywiście tutaj też przez wszystkie działy przewijają się te same słówka, co pomaga je zapamiętać, ale takie podsumowanie to dla mnie rewelacja.Jeżeli miałabym się do czegoś przyczepić, to chyba jedynie do ilości ćwiczeń. Być może są one wystarczające, żeby zrozumieć zasady, które wcześniej zostały nam podane zarówno w teorii jak i na przykładach, ale jest ich za mało, żeby te zasady weszły nam w krew. Dlatego nawet jeśli szukacie dla siebie tego jednego jedynego podręcznika do nauki, to może rozważcie jednak zrobienie wyjątku dla jakiegoś zbioru zadań z gramatyki.Co do nagrań, to są one typowo podręcznikowe, wyraźne, nie za szybkie, okraszane różnymi hałasami w tle, które jednak nie ograniczają za bardzo możliwości zrozumienia, więc myślę że nikomu nie będą przysparzać wielkich problemów.Ogólnie rzecz biorąc wszystkiego jest w tej książce po trochu, w sam raz na tyle żeby zrozumieć, coś tam zapamiętać i nie zdążyć się znudzić – chociaż ogarnięcie jednego rozdziału przy jednym podejściu jeszcze nigdy mi się nie udało. Ale może to także wynika z mojego sposobu nauki, bo mam tendencję do przepisywania książek do zeszytu :)Podsumowując, polecam ten podręcznik z czystym sumieniem, mimo iż cena jest raczej wysoka, bo ok. 100 zł, ale zawsze można poszukać na aukcjach albo na promocjach. Poza tym warto zainwestować, jeśli poszukujecie przejrzystości, porządku, konkretów i przystępnego podania informacji - oczywiście po francusku, bo jest to podręcznik jednojęzyczny.


6 komentarzy:

 1. Dzięki za recenzję!
  Robiłam już pierwsze podejście do tego podręcznika parę miesięcy temu, ale w drugiej połowie czerwca chcę zrobić drugie podejście. Przejrzałam wiele tytułów podręczników do francuskiego i chyba ten jest (póki co) na pierwszym miejscu mojej prywatnej listy.

  Pozdrawiam!
  J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czemu pierwsze podejście było nieudane? Czyżby coś jednak było nie tak z podręcznikiem, czy po prostu okoliczności nie sprzyjały?:)

   Usuń
 2. Korzystam z Vite et bien 2 i jestem zachwycona tak samo jak ty. Porządek i ład, dlatego można się z niej uczyć samodzielnie, nie będąc dekoncentrowanym milionem barwnych, dużych fotografii. Brakuje mi do niego jedynie części ćwiczeń, nie zawsze te w podręczniku mi wystarczają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, cieszę się że Tobie reż się podoba :) No właśnie mi też brakuje ćwiczeń, w ogóle ciężko o podręcznik, w którym byłoby ich wystarczająco dużo. A ja lubię robić ćwiczenia, dlatego zwykle korzystam z kilku książek naraz.

   Usuń
 3. Aaaach po tej recenzji chcę tę książkę!!!! :) Zaraz poszukam gdzie i jak mogę ją dostać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za tę recenzję. Szukam właśnie podręcznika dla bardzo dorosłej osoby chcącej szybko nauczyć komunikować się po francusku ( częste wyjazdy do rodziny swojej drugiej połówki, która jest francuskojęzyczna i mieszka w kraju frankofońskim), czy chociażby rozumieć cokolwiek.

  OdpowiedzUsuń